R

2022m. lapkričio 11d. vyko paskaita, tema: ,,Bendruomeniškumas ir savanorystė. Kaip vėl norėti veikti?“. Lektorius – Paulius Godvadas, sociologas, bendruomenių stiprinimo ir atsparumo ekspertas, bei bendruomeninių reiškinių tyrėjas, VšĮ „Kitokie projektai“ partneris ir konsultantas.

Patirtis rodo, jog įgyvendinus daugiau kaip kelių dešimčių eurų vertės projektą, staiga nebejaučiama jokio džiaugsmo ir nebeturima jėgų imtis kitų iniciatyvų. Paskaitos metu buvo nagrinėjamos situacijos dėl ko taip nutinka. Kas yra tikrasis bendruomeniškumas, savanorystė ir kodėl ištinka perdegimas savanoriškoje veikloje. Lektorius sakė, jog dažnai nusivylimas ateina kai:

1. Į veiklas neįsitraukia nauji bendruomenės nariai;

2. Veiklos nepateisina lūkesčių;

3. Nevyksta refleksija t.y. nesulaukiama įvertinimo bei paskatinimo už atliktus darbus.

Neįvykus refleksijai bei nesulaukus įvertinimo už savanorystę dažnas  išeina iš organizacijos ir atvirkščiai. Įvertintas ir paskatintas savanoris prisiima naujų atsakomybių ir toliau tęsia savo veiklą. Vienas svarbiausių būdų, padedančių motyvuoti savanorius, yra jiems parodomas dėkingumas ir įvertinimas. Savanorių veiklos vertinimas turėtų būti organizacijos ir savanorio tarpusavio komunikacijos pagrindas.

IMG 7367

Lektorius sakė, jog visos ištakos glūdi žodyje – bendruomenė, kurią daugelis įsivaizduoja kaip daiktą. Tačiau bendruomenė – gyvas darinys, reiškinys, kurį kuria patys žmonės ar tiksliau jų žmogiškieji santykiai. Bendruomeniškumas ir savanorystė vykdoma ir plėtojama per lyderio ir orgnizacijos narių patyrimą. Savanorystė yra sąmoninga, kryptinga žmogaus veikla, kuria siekiama padedant kitiems tobulinti savo psichines, emocines, socialines ir kt. savybes. Be to, savanoriai turi galimybę išbandyti įvairius socialinius vaidmenis, išmokti priimti tinkamus sprendimus, spręsti problemas, įsisavinti darbo kultūrą, išbandyti savo teisingumo pojūtį ir gebėjimą vadovauti.

Norint, kad savanorio darbas būtų efektyvus ir kokybiškas svarbu jį nuolatos skatinti ir motyvuoti, pavyzdžiui, apdovanoti, suteikti galimybes lankyti įvairius kursus, seminarus, kurių metu jis keltų kvalifikaciją ir tobulintų asmenybę, organizuoti turiningą ir linksmą veiklą (savanorių šventės, apsilankymas teatruose, kinoteatruose, stovyklos, išvykos ir pan.), suteikti teigiamą grįžtamąjį ryšį ir tt. Lektorius teigė, jog labiausiai vykusi savanorystė yra tuomet, kai pavyksta suderinti savanorio davimo ir gavimo santykį bendruomenėje.

2 Paulius

IMG 7371

     Vėliau vyko apskrito stalo diskusija, kurios metu patirtimi pasidalino: Biržų, Kėdainių, Pakruojo, Pasvalio, Kauno, Jurbarko, Švenčionių ir Utenos miestų vietos veiklos grupių atstovai. Buvo aptartos naujo ES paramos laikotarpio finansavimo galimybės.

4 Paulius

IMG 7370

Dalyvių vardu dėkojame diskusijų moderatorėms: Vaidai Šeižei ir Vilmai Indrikonienei, skatinusioms ne tik aktyviai dalyvauti, pasidalinti asmenine patirtimu, bet ir uždavusioms namų darbus, kurie - aktualūs artėjančio naujo finansavimo laikotarpio perspektyvoms.

5 Paulius

IMG 7369

 

Veiklos organizuojamos pagal projektą ,,Mes galim: susitarti, bendradarbiauti, savanoriauti!”, kurį finansuoja Kėdainių rajono savivaldybė.

 

Kėdainių miesto VVG informacija