Gruodis. Iki Kalėdų – vos kelios savaitės. Neretai šventinį džiugesį matuojame dovanų kiekiu, jų brangumu ir maistu nukrautu stalu, nors Kalėdos – tai visų šeimos narių bendravimo ir nepastebimų stebuklų metas.

Per didžiąsias metų šventes prie bendro stalo susirinks trijų kartų žmonės – kūdikių bumo kartos seneliai, X arba Y kartų tėvai ir Z kartos vaikai bei anūkai. Ir visi jie be galo skirtingi – vyriausieji nuo kūdikystės buvo mokomi be išlygų paklusti suaugusiųjų taisyklėms, vidurinieji mokėsi taisykles derindami su praktika ir maištaudami, o štai mažieji visiškai kitokie – protingesni, kritiškesni, pasižymintys holistiniu mąstymu ir stebinantys savo įžvalgomis. Pastarųjų pagarbą suaugusieji turi užsitarnauti, o reikalavimus pagrįsti argumentais.

Kaip prie Kūčių ir Kalėdų stalo susikurti išties šventinę nuotaiką visoms trims šeimos kartoms, kuomet esame tokie skirtingi – vieni prisimename absoliutaus deficito laikus, kai džiugino viskas, o kitų net ir trumpam neįmanoma atitraukti nuo kompiuterių ir išmaniųjų telefonų?

Visų pirma, tiesiog pasistenkime vieni kitus pagirti už puikias pastangas. Močiutę – už gardžius valgius, dėdę – už tai, kad atėjo pasipuošęs nauju megztiniu, paauglį sūnėną – už tai, kad “net” 15 minučių pasėdėjo prie bendro stalo… Kitaip tariant, pasidžiaukime tuo, kas pavyko.

Vis dėlto kuo per Kalėdas pradžiuginti dabartinės Z kartos vaiką ar anūką, jei jo kambarys ir taip primena žaislų fabriką? Juk dabartinės kartos vaikai, gyvenantys daiktų pertekliuje, netgi negali tinkamai įvertinti gaunamų dovanų. O jų per šventes vis tiek norisi. Negali vaikui pasakyti, kad per šventes svarbiausia – šeimos bendrystė, todėl dovanų šiemet nebus. Suaugusiųjų užduotis – šiuos abu dalykus suderinti.

Renkant dovanas mažiesiems visų pirma reikėtų pagalvoti, kokia žinutė jomis siunčiama. Dovana yra tam tikra meilės išraiška. Kitaip tariant, tai puikus būdas išreikšti savo jausmams. Dovana gali tapti laišku, nešančiu žinutę, kad svarbiausia – pabūti visiems kartu.

Dovanojant mergaitei, tarkime, lėlių vežimėlį, ar berniukui radijo bangomis valdomą automobilį, reikėtų kartu padovanoti ir pažadą šiuos daiktus drauge išbandyti. Ir pažadą ištesėti. Bendrystės skatinimo funkciją galima suteikti bet kokiam daiktui – pyrago kepimo formelei, rogutėms, dėlionei ir t.t.

Kalėdos – šventas laikotarpis, kuris kasmet savo šviesa nutvieskia kiekvieno iš mūsų gyvenimą, prasklaidydamas niūrias mintis. Kai gatvės bus nuklotos švytinčiu baltumu, medžių šakos links nuo puraus sniego, o vaikai jau bus grįžę į šiltus namus po linksmybių kieme, išeikite iš namų ir jūs išgirsite Kalėdų senelio juoką, nykštukų pakuojamų dovanų šnaresį ir pakinkytų elnių pėdų trypčiojimą. Jūs pažinsite savyje tą pačią šv. Kalėdų dvasią, su kuria vaikystė buvo stebuklinga. Tai supratę jūs būsite laimingi. Gražių artėjančių švenčių!